Penelope
Мой Профиль
Моя Игротека
Моя Фотоландия
Имя:
Пол:женский
Возраст: 21 
Место жительства:
   
<< фев >>     << 2023 >>
ВсПнВтСрЧтПтСб
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
Все записи

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели
Penelope

האתר האולימפי בגרונוולד, גרמניה,1936 .
המשחקים האולימפיים היוו אחד הארועים החברתיים החשובים ביותר ביוון העתיקה,אשר במהלכתו נקבע על הפסקת מלחמה ושלום כללי בכל רחבי היוון.מספר חודשים לפני תחילת המשחקים,נשלחו שליחים לכל ערי יוון כדי להזמין את הציבור להשתתף במשחקים, שהתקיימו אחת ל-4 שנים.המשתתפים התחרו במרוצים, תגרת ידיים,זריקת הדיסקוס והכידון,ומרוצי מרכבות.למנצחים הוענק זר של עלי זית והכי חשוב-כבוד ואהדה רבים.
מנין השנים למשחקים היווניים החל משנת 776 לפני הספירה. המשחקים מתקיימים עד לשנת 393 לפני הספירה, כאשר קיסר פאודוסיוס עוסר את קיומם כארוע שמנוגד לעקרונות הנצרות שנהית המונית יותר.
30 שנים לאחר מכן, הקיסר פאודוסיוס השני שרף את בית המקדש של זאוס וכל בנייני פאר שהקיפו את אזור המשחקים.שאריות המבנים נהרסו וכוסו בחול. רק בשנים 1875-1881 במהלך החפירות הצליחו לקבל מושג מקיף על המשחקים והאולימפיה העתיקה.

קיום המשחקים בהאולימפיים מתחדש בשנת 1894 ביוזמתו של פייר דה קוברטן הצרפתי, איש שארגן הרבה מעדונים וארועים ספורטיביים.

המשחקים האולימפיים בגרמניה היו מתוכננים לשנת 1916, אך בגלל מלחמת העולם הראשונה, התבטלו.הבניה לקראת האולימפיאדה החלה אז, אך לא הסתיימה.בנו של הארכיטקט שתכנן את המבנים למשחקים נמשיך את הבניה (וורנר מארץ' ) לאולימיאדה הגרמנית שמועדה החדש נקבע לשנת 1936. ב1933 היטלר מבקר באתר בניה של האולימפיאדה ודורש שינוי תוכנית מיידי- הוא דורש "משהו ענק" במקום העיצוב המודרני (בניינים מצופים זכוכית הנוכחי.
ולכן הבניה נמשכת בתוכנית שונה לחלוטין מהמקורית. נבנת סדרת מבנים עצומים אשר כוללת בתוכה: אצטדיון ראשי (שהכיל עד 100.000 צופים, ברכת שחייה,שדה תעלוכות ענק,מגרשים לטניס ולהוקי, אמפיתאטרון פתוח,ומוסד חינוכי לספורט.

צילום של האתר האולימפי                         7-כיכר ע"י של קוברטן, המייסד את המשחקים האולימפיים במאה ה-19
1-אמפיתאטרון וולדבון                                     8-תכנת רכבת פרברית
2-מגדל פעמונים                                              9- מוסד לספוט גרמני
3-מייפלד,שדה תעלוכה                                     10-מגרש להוקי
4-שאר מרתון                                                 11-כיכר אולימפית
5-ברכת שחייה                                                12-תכנת רכבת תכתית.
6-אצטדיון אולימפי מרכזי
הגדולה של האתר האולימפי נועדה לשרת מטרות שונות של המשטר הנאצי- גם להראות גדולה וכוח של גרמניה לאחר תבוסתה במלחמת העולם הראשונה, גם לשקף ולהקרין בעקיפין את התעמולה הנאצית. אומנות, ארכיטקטורה,הזירה האולימפית- כל האמעים גוייסו למען התעמולה הנאצית. העמודים שנבנו בסגנון איוני הושוו לעצי אורן הענקיים שמעפיינים את הטבע הגרמני ומהווים נושא אהוב לאומנות גרמנית מסורתית.
         

סדרת המבנים היתה ממוקמת כך שיצרה ציר מרכזי שקישר בין האצטדיון, שדה תהלוכות,
ומגדל פעמונים אולימפי .על מגדל הפעמונים נחרטו שמות של החללים, והוא מוקף משני צדיו במגדלים תאומים ,שמהווים מונומנט לזכר החללים שנפלו בשנ1914 ו-1916 במלחמת העולם הראשונה.
שדה התהלכות – מייפלד , נועד להכיל 250.000 חברים בארגונים נציים שונים: SS, SA
DAF, HITLER YOUTH. כל הציבור הזה אמור להמצא בשדה כאשר היטלר ינאם את דברי הפתיחה שלו באולימפיאדה.
הציר הזה שנוצר בין המבנים , הדיבור המשותף שלהם יצר קשר מובהק בין ספורט למיליטריזם.אולי הגרמנים הובסו במלחמה, אבל הכוח של הספורטאים הגרמנים-האריים יבטיח את הניצחונם הפוליטי בעתיד.

אם נשווה את האולימפיאדה הגרמנית לאולימפידה יוונית מסורתית, נראה,שלמרות שמשחקים אולימפיים בגרמניה לכוארה ממשיכים את המסורת הספורטיבית תרבותית עתיקה, אך המסר הציבורי שמלווה את הארוע שונה בתכלית ואף מנוגד לזה של יוון העתיקה.
המטרה של המשחקים ביוון העתיקה היתה התנתקות מוחלטת מענייני המלחמה ופיוס בין כל המשתתפים לתקופת המשחק, שיווין פוליטי בין האנשים, שלום ומותרות.
האולימפיאדה הגרמנית, להפיך, מנסה להשחיל פרופגנדה נאצית של כוחניות, המוניות, גדולה,מסורת, הליכה אחרי השליט האולטימטיבי.


"מוביל הסוס" ,ג'וזף וואקרלה 1936,אצטדיון אולימפי            "הבוקסר",ג'וזף טורק 1936.

בזוג פסלים "מוביל הסוס" יש רמז לשליט כוחני ומוחלט, שמוביל את ההמון החזק, אך צייתן.
גם בפסל של ג'וזף טורק- "בוקסר", אנו ראוים דמות כוחנית, חזקה, עם מבט של כוח רצון, עוצמה ונחישות. שוב המוטיב של שליט חזק שכוחו בלתי מוגבל, ומאחוריו ההמונים הנאמנים.
ישנם עוד פסלים שמתארים מספר ספורטאים אשר מאחדים כוחות אל הניצחון- צמד זורקי הדיסקוס,רצי מרתון. (פסלים אלו נעשו באבן סיד. לפסלים אלו לא היה ערך אומנותי רב, אלא הם שימשו להעברת מסר פוליטי של אותן התכונות ההכרחיות לעם הגרמני.
הפיסול היווני מהווה חגיגה של היופי וההרמוניות של הבן אדם.המראה הוא אסטטי, נעים,יפה, משמח את הצפה. פסלים גרמנים שנעשו בהשראת הפסלים העתיקים נראים כבדים יותר ומהווים כלי תעמולתי.

הדימוי האולטימטיבי של משמעת ההמון שבראשו עומד מנהיג חזק הוא הפעלה חייה של אלפי אתלטים צעירים בשדה התהלוכות, כאשר הם מבצעים תרגילים ספורטיביים באופן סינכרוני.


         
תרגילי התעמלות בשדה תהלוכות. לני ריפנשטחל
אם להשוות את האתר האולימפי להקבלותו מתקופת העתיקןת, נמצא הגבלות במבנים ארכיטקטונים כגון אמפיתאטרון פתוח שמקורו ברומא, עמודים בסגנון איוני, עמודים שמדומים לעמודי ניצחון. כמובן, שיטת הבניה בגרמניה הינה של המאה ה-20, לאומת בניה באבן מלא ביוון.
מסביב לאצטדיון יש שורה של עמודים קטנים עם תבליטים ( בנושא הספורטאים הגרמנים ששהתתפו באולימפיאדה. התבליטים אינם בולטים מאוד, ולכן אני משוכנעת שמקור השראה שלהם הם תבליטים יוונים, שהיו יותר שטוחים מתבליטימ רומאים מפוארים בעלי נפח רב.            
נושאים לפיסול חוזרים לנושאים יוונים קלאסיים-    אנשים בתנועה, ספורטאים.
ב-184 לפני הספירה מירון עושה פסל של זורק הדיסקוס, ומוטיב זה חוזר בגרמניה הנאצית
מוטים המנהיג והסוס כמו כן קיים בפיסול היווני .

בכל הבניה והארגון של המשחקים האולימפיים בשנת 1936 יש תחושה של חזרה למסורת העתיקה, חזרה לעקרונות של יוון העתיקה- שוויון, כבוד, חופש, דמוקרטיה.
מבחינה חיצונית ישנן הרבה מקבלות ליוון העתיקה ומס' מקורות השראה מרומא, גם בפיסול, וגם בארכיטקטורה.
אך זה רק מבחינה חיצונית. בתוכן, מטרותיו של היטלר בארגון המשחקים האולימפיים
היו בעלות תוכן פוליטי-דיקטטורי מובהק. כוח, תעמולה, שלטון טוטליטרי, הדגשה של העליונות של העם הגרמני הארי על העמים האחרים-כל גורמים אלו חיזקו את הכוח של השלטון הנאצי.

Профиль Цитата 

Комментарии:мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 1
Lela

классно! и интересно, не слушай никого, кто говорит иначе
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 2
Женя

Я вот скажу иначе.
Мне это очень интересно, что, однако, совсем не означает моего восхищения.
1936 год, Гармиш-Пантеркирхен (зимние Олимпийские игры) и Берлин (летние) вошли в историю как пик национал-социалистической пропаганды.
А классическая скульптура и архитектура очень в её вписывались. Недаром, Гитлер превозгласил Германию "Третьим рейхом" (т.е. Римской империей).

Восхищаться этим - не то что признак дурного вкуса (вкусы меняются), но, по крайней мере, непонимание связи между политическими и культурными процессами.
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 3
Lela

Женя, это все равно что обвинять Вагнера в антисемитизме и из-за этого не слушать его музыку.
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 4
Женя

Слушать и восхищаться - разные вещи.
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 5
Penelope

а я и не заметила что у меня появились комменты
урррааааа
ура-ура-ура.
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 6
Lisopoval

Восхищаться Вагнером и восхищаться его музыкой - разные вещи.

В Израиле множество автомобилей Фолксваген Жук. Ими восхищался весь мир в течение полувека.

Если ты знаешь историю, то вспомнишь, что указ о разработке "всенародного" автомобиля (фолкс-ваген) издал Гитлер, в 1936, если не ошибаюсь.

И что, все эти люди хоть в какой либо мере восхищались его личностью? нет, они на машинах ездили.

Музыка куда теснее переплетена с личностью. Не следует, однако, отнимать у человека светлые ее стороны, какой бы черной эта личность ни была с другой стороны.
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 7
Lela

Пенелопа - а ты работу прямо так, со смайликами послала?
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 8
Женя

Нет, Lisopoval, произведение искусства и его творец неотделимы друг от друга. Восхищаясь музыкой или картиной мы - вольно и невольно - восхищаемся и их авторами.
Важно понимать, что искусство - это не только форма, но и её содержание. В современном искусстве вообще только содержание.

Другими словами, любое произведение искусства несёт смысловую нагрузку. Воспринимаем или мы её, это другой вопрос, но при оценке творения уйти от этого невозможно.
А тем, кто говорит, что способен абстрагироваться, не верь - может, они сами это этого не осознают или же не в состоянии выразить свои чувства, но дух произведения их таки привлекает/не привлекает (в зависимости от оценки).

Что же касается механических изделий, то в них смысловой нагрузки намного меньше - они, как правило, ставят своей целью не воздействие на человека, а максимизацию прибыли или что-нибудь подобное. Связь между формой и содержанием безусловно присутствует и здесь, но она отеснена на второй план.
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 9
Lela

Женя, я не понимаю...Ты будешь слушать Вагнера, но будешь стараться не восхищаться его музыкой, зная, что таким образом ты невольно восхищаешься и самим Вагнером? Что-то слишком сложная комбинация.
Люди так не поступают - они могут осуждать Вагнера, но, когда идут на концерт, думают не о самом Вагнере, а о его произведениях. И настраиваются на то, чтобы слушать музыку, а не думать о политике, к примеру. Хотя бы просто с потребительской точки зрения. Иначе они не могли бы пойти на концерт - зачем мучиться...
Насчет "в современном искусстве важно только содержание" - ты ооочень ошибаешься - просто смысл приобрел большее значение, чем раньше. Пенелопа тебе сможет более подробно ответить...
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 10
Женя

Профессионал, ознакомившись с произведением искусства, может сказать очень многое об его авторе, даже не зная его.

Насчёт современного искусства - я хотел сказать, что в нём содержание настолько важнее формы, что в идеале последнего просто нет. На деле есть, конечно, но как оболочка первого.
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 11
Lela

Профессионал, ознакомившись с произведением искусства, может сказать очень многое об его авторе, даже не зная его.

Это как раз подтверждает мои слова о том, что люди думают о самих произведениях, а не об их авторах, когда слушают их или анализируют.
Насчет искусства - опять-таки ты неправ в том смысле, что форма имеет большое значение, даже когда кажется, что ее нет или что она слишком упрощенная. Но это отдельная тема.
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 12
Женя

Автор и произведение - две составные части одного целого. Думая о произведении, ты думаешь об авторе.
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 13
Lela

а если не знаешь, кто автор, произведение уже значит для тебя меньше? Ведь нет же...Значит, произведение имеет ценность само по себе, вне зависимости от автора. Оно автономно.
Профиль Цитата 

мой проект(иврит, неинтересно), для Лели№ 14
Женя

Если не знаю, кто автор, то произведение "прочесть" безусловно трудней, но тем более интересней.
Прочувствовать эпоху, в которой жил автор (это относительно проще), среду его обитания (уже сложнее), мировоззрение (зачастую не просто, но в этом и вся суть) - сродни головомке, решение которой приносит большую радость.
Профиль Цитата 
Комментарии разрешены только зарегистрированным посетителям! 


 Просмотров:   002463